Aili Popp on kombineeritud jahipraktilises laskmises saanud kõik võimalikud tiitlid – ta on üheksakordne Eesti meister, kolmekordne Euroopa meister ja Eesti rekordi omanik. Nüüd otsib naine uut väljundit ja proovib kaevikulaskmist, mis seni harrastatust erinevalt on ka olümpiaala. Aili arvates tuleb tegutseda samm-sammult, niisiis on esialgne plaan võtta olümpia-aasta 2020 n-ö vaheaastaks ja 2024. aastal jõuda selleni, et norm täita ja pääs olümpiale lunastada. Treenerina aitab tal eesmärgi poole liikuda Urmas Saaliste, mitmekümnekordne Eesti meister, Euroopa meistrivõistluste tiitlite omanik ja olümpiamängudelgi häid tulemusi saavutanud jahilaskur. Seega võib Ailit nüüd sageli leida Männiku lasketiirust.

Kulukas harrastus

Aili elab logistiliselt halvas kohas – käib Valgamaalt Puka vallast Tallinna trenni. See tähendab kuut sõidutundi edasi-tagasi! Aga mujal sellist lasketiiru ei ole ja kuna on kokkulepe suurepärase treeneriga, siis motivatsioon on suur! Praegu puudub Ailil veel kaevikulaskmiseks vajalik püss, mis maksab umbes 15 000 eurot, kuid ta on kindel, et asjad saavad korda. Vale või laskjale mittesobiva püssiga õpib valesid võtteid ega tule korralikku tulemust – poest ostetud relva peab laskja jaoks sobitama ja sättima, teab Aili.

Kuna siiani harrastatud kombineeritud jahipraktiline laskmine ei ole olümpiaala, siis puudub sel igasugune rahaline toetus ja võistlustel pole auhinnafondi – tegevus tuleb ise kinni maksta. Laskesport on kallis hobi ja sponsorite käest küsimine muutub aina raskemaks, kedagi ei huvita, kas oled Euroopa meister või ei...

Peamine sponsor on Ailil olnud ta abikaasa Raimo, kes Norras töötades peret majanduslikult kindlustab ning naise tegevust ja saavutusi toetab ja hindab. Koos on oldud juba 17 aastat ja suhet pole muutnud ka see, et abikaasa kaugel tööl käib. Kuigi mees on kodus vaid kuus korda aastas, nendib Aili kahetsevalt. Aili ise käib raha teenimiseks aeg-ajalt tööl Soomes Porvoos, kus saab ka korralikus tiirus trenni teha.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine