UNESCO maailmapärandi hulka kuuluv umbes 240 000 elanikuga Porto asub Douro jõe orus ja kõrgetel kallastel ning ulatub jõe suudmealalt Atlandi ookeani rannikule. Eeslinnade elanikega koos elab Põhja-Portugali suurimas linnastus 1,7 miljonit inimest. Looduslikult kaunis kohas asuva sadamalinna esmane asustus ulatub 7. sajandisse eKr, roomlased vallutasid linna keltidelt 4. sajandil. Esialgsest ladinakeelsest nimest Portus Cale tuletati hiljem kogu riigi nimeks Portugal. Tormilise ajaloo jooksul on Porto olnud ka Portugali kuningriigi pealinn.

2001. aasta Euroopa kultuuripealinn Porto on kõrgelt hinnatud reisisihtkoht, mis võlub oma boheemlasliku sarmi ja mitmekesisusega. Mainekat portveini on piirkonnas valmistatud juba 13. sajandist, praegustel veinisõpradel on võimalik degusteerida eri firmade toodangut, tutvuda veinimuuseumiga ja sõita Douro orgu viinamarjaistandusi külastama.

Sildade linn

Portot kutsutakse ka põhja pealinnaks, võitmatuks linnaks ja sildade linnaks. Kõige põnevam on kahekordne Luís I sild, mille 174 m pikkune alumine osa on jalakäijate ja sõidukite kasutuses, aga koguni 392 m pikkust ülemist silda ületavad peale jalakäijate ka metroorongid. 1886. aastal valminud silla metallstruktuur sarnaneb Pariisi Eiffeli torni omaga, silla projekteeris Eiffeli inseneribüroos töötanud Belgia insener Théophile Seyrig. Sama mehe looming on ka mõni aasta hiljem valminud Maria Pia sild.