Rootsi ajaloolane Margareta Beckman, raamatu “Axel von Fersen och drottning Marie-Antoinette” autor, on üks väheseid uurijaid, kes on Rootsi riigiarhiivis lugenud Marie-Antoinette’i oma käega kirjutatud kirju Rootsi aadlikule Axel von Fersenile. Ta maalib kauni ja traagilise pildi naisest, kes oli sündinud valel ajal ja vales kohas.

Marie-Antoinette sündis Saksa-Rooma keisri Franz I ja tema naise Maria Theresia üheksanda lapsena 1755. aastal. Riigiasjadest vaevatud ema ei märganudki, et tüdruk kasvas üles täiesti hooletusse jäetuna: 12aastaselt oskas ta vaevu lugeda ja kirjutada, prantsuse keelest polnud tal aimugi. Sellest hoolimata saadeti tütarlaps 14aastasena ülepeakaela Prantsusmaale, kus ta abiellus tulevase kuninga Louis XVI-ga – ujeda ja kohmaka poisiga, kellest ta midagi ei teadnud.

Füüsilise kõrvalekalde tõttu polnud Louis võimeline mehekohuseid täitma. Pulmaöö kohta seisab ta päevaraamatus sissekanne “Rien” (mitte midagi). Alles seitsme aasta pärast soostus kuningas oma naisevenna keiser Joseph II soovitusel teatud operatsiooniga ning 1778. aastal tõi kuninganna ilmale tütre.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine