Meil on hinnanguliselt ligi 60 000 inimest, kes end alkoholisõltuvuse tõttu vaikselt ja järjepidevalt hävitavad. Seda on rohkem kui Pärnu, Võru ja Põlva elanikke kokku. Kui arvestame umbkaudu juurde lähedased, kes pereliikme sõltuvuse tõttu rängalt kannatavad, tuleb see arv päris hirmutav.

Alkohoolikute ravi on keeruline protsess ja tagasilanguse oht suur. Alkoholisõltlaste võõrutusraviga tegeldakse mõneti küll suuremate linnade haiglates, ent vajadust ei kata see kaugeltki.

2016. aastal loodi Eestis 12 sammu programmi põhimõtetel ehk Minnesota programmil põhinev kliinik, kust sõltuvushaiguste all kannatajad ja nende pereliikmed abi saavad. Säärased kliinikud on Soomes, Lätis, Rootsis ja sealne ravi on märkimisväärselt edukas. Minnesota mudel jõudis Soome Kanadast ja USAst tänu alkoholipoliitika uurimisinstituudi teadlasele ja sotsiaalnõunikule Toivo Pöysäle, kes andis sellele ka soomekeelse nime. Soomes on see lähenemisviis registreeritud Myllyhoito nime all.

Kõnealuste kliinikute puhul on ebatavaline see, et sealsetel töötajatel, nõustajatel ja terapeutidel on isiklik taastumiskogemus – nad on ise olnud alkoholisõltlased või kannatanud alkohoolikust pereliikme tõttu.

Ka Kaja Heinsalu, TSF Clinicu asutaja ja juhataja, on alkoholisõltuvust oma nahal kogenud. “Otsustasin, et pean sellest avalikult kõnelema, kui soovin, et inimesed otsiksid rohkem abi ning saaksid üle sõltuvusega kaasnevast häbist ja süütundest,” ütleb naine. “Häbi on üks enam levinud põhjusi, miks abi ei otsita.” Nüüd on haritud ja ettevõtjana edukas Kaja jätnud kõrvale kõik muu ja pühendunud kliinikule.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine