Tervikpilti nägevad inimesed teevad oma erialase pühendumise ja ettevõtluse kõrvalt pidevalt valgustustööd. Ehkki nendegi loovust pärsib monopoolne jõupoliitika ühelt ja keskpärased korruptandid teiselt poolt, on nad kannatlikud nagu vanakuradi vanaisad. Neil on lihtsad nuppudega telefonid ja mõistlikud rahvaautod. “Kallid vidinad on petlikud ja hinnalised hobid ohtlikud,” naerab Andro Roos. “Kulukad huvid seavad inimesele üles rahalõksu. Rahalõksus aga peitub NENDE hulka sattumise oht.”

Kes on nemad?

“Koolis masinlikult mõtlema dresseeritud karjääriinimesed. Eluliste oskuste ja võimeteta keskpärane koridorirahvas, keda motiveerib hirm, mitte loovus ega ideed. Kui nad peaksid kaotama oma ametnikukoha soojas kabinetis, on nad omadega läbi. Neil on jadamisi akadeemilisi haridusi ja vuhvelkoolitusi, aga pole õrna aimugi, kelleks nad saada tahavad või kuidas töötab tervik ja milline on nende koht selles mutripildis.”

Omariikluse ühistumeelsete suurmeeste hall kardinal Üllar Kruustik selgitab: “Keskpäraste funktsionääride valitsemine tingib paanilise püüdlikkuse ja rapsimise. See summutab meie mail lausa hävingulisel moel ettevõtlike inimeste loovust. Meiega manipuleeritakse, meid karistatakse ja surutakse maha täpselt nii kaua, kuni keskpärane kantseliidikeelne rahvakiht ruulib. Madala lennukaarega keskpära kardab ja niidab tippe. Tipud aga on uskumatult kannatlikud ja vastupidavad – idee ja unistused hoiavad neid elus.”

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine