Režissöör Moonika Siimetsa mängufilm põhineb kirjanik Leelo Tungla autobiograafilistel romaanidel “Seltsimees laps” ning “Samet ja saepuru”, jutustades kuueaastasest tüdrukust, kelle koolidirektorist ema 1950ndatel Siberisse küüditatakse. Lugu puudutab Liisa Pakosta ja ta abikaasa Jaanus Reisneri perekonda mitmeti – nendegi Kalamaja kodust on inimesi külmale maale viidud. Napilt pääses küüditamisest Helena koolijuhatajast vanavanaema.

Tähendusrikkad seosed

Helena valiti filmi “Seltsimees laps” enam kui 150 tüdruku seast. “Kuigi nende hulgas oli Leelo osasse väga häid kandidaate, oli Helena vaieldamatult kõige silmapaistvam,” on filmi produtsent Riina Sildos öelnud.

“Helena ei käinud kandideerimas, see lugu jõudis meieni juhuslikult,” räägib Liisa. “Helena lasteaiasõbranna Pipa vanemad töötavad filmialal ning kui filmitootmis- ja levifirma Amrion asus filmi täiskasvanud näitlejaid valima, oli neil vaja üht täiesti juhuslikku last, kes loeks näitlejatele teksti vastu. Seda pidi tegema Pipa, aga kuna tüdruk oli parajasti laagris, helistas Pipa ema, et kas Helena oleks nõus (tasu saamata) aitama – ta ju loeb soravalt. Mina vastasin, et loomulikult, kui saame Eesti kultuuri aidata, pealegi oleks see ka lapsele tore kogemus. Peagi selgus, et Helena mitte lihtsalt ei loe teksti, vaid talle jääb see kohe pähe!”

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine